Instagram:

Elektryk – na jakim etapie budowy?

Awatar Kamil Ambroziak

Elektryk na każdym placu budowy powinien zawitać możliwie jak najwcześniej.

Kilka powodów dla których elektryk powinien odwiedzić plac budowy jako jeden z pierwszych:

  • Zaprojektowanie oraz wykonanie uziemienia fundamentowego budynku – uziemienie fundamentowe wykonuje się na etapie zalewania fundamentów, więc jeśli beton zostanie wylany bez przygotowanego wcześniej uziemienia fundamentowego jest już za późno, w takim wypadku inwestor naraża się na większe koszty, ponieważ wykonanie uziomu pionowego (szpilek) lub uziomu poziomego (otokowego) jest znacząco droższe i może łączyć się również z mniejszą estetyką wykonania wpustu uziemiającego. Więcej na temat uziemienia przeczytaj tutaj.

  • Zaplanowanie trasy WLZ (wewnętrznej linii zasilającej) – w przypadku przyłącza kablowego, elektryk musi przewidzieć najbardziej optymalną trasę od złącza kablowego do rozdzielnicy głównej budynku, zważając na ewentualne kolizję z innymi instalacjami (wodne/gazowe), dodatkowo na wczesnym etapie budowy elektryk może dogadać się z murarzem, dzięki czemu w odpowiednich miejscach murarz może stworzyć przepusty na kabel zasilający, np. w ściance fundamentowej, co ogranicza w przyszłości naruszanie struktury ścian budynku oraz zmniejsza czas jak i koszty poprowadzenia WLZ.

  • Wczesne przygotowanie infrastruktury zewnętrznej – analogicznie jak w przypadku planowania trasy WLZ, elektryk po zapoznaniu się z wizją klienta, może przygotować sobie dodatkowe przepusty na inne elementy instalacji elektrycznej, takie jak : oświetlenie ogrodu, zasilanie garażu lub innych budynków sąsiadujących, przyłącze instalacji OZE (fotowoltaika, turbiny wiatrowe) i wiele innych.

  • Wniosek o prąd budowlany – elektryk pomoże uzupełnić wniosek do zakładu energetycznego o tymczasowe przyłącze prądu budowlanego oraz przygotuje odpowiednią infrastrukturę do jego podłączenia. Wcześnie złożony wniosek = szybsze rozpoczęcie robót, ponieważ większość robót przy budowie domu realizowana jest przy pomocy prądu.

Podsumowując, elektryk na każdej budowie powinien pojawić się najwcześniej jak to możliwe, aby uniknąć przez inwestora dodatkowych kosztów, jak i możliwych gorszych rozwiązań technicznych spowodowanych powstałą infrastrukturą.

Jedna odpowiedź do „Elektryk – na jakim etapie budowy?”

  1. Awatar Katarzyna
    Katarzyna

    Dziękuję za podpowiedź – ułatwił mi planowanie budowy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy